sobota 30. srpna 2014

Jako prase v žitě...

...toto úsloví vzniklo za dávných a dávných dob. Dnes již neplatí, přestože je mezi lidmi stále vžité. Asi málokdo z nás měl někdy možnost pobývat delší dobu s prasaty a pozorovat je. Kdybychom tuto možnost měli, věděli bychom, že prasata jsou nejinteligentnější hospodářská zvířata. Věděli jste, že dokáží hrát počítačové hry? Umí totiž ovládat rypákem joystick.
Jsou velmi společenská, mají silná pouta v rodině i ve stádu. Pokud jsou jim dopřány vhodné životní podmínky, jsou velmi čistotná, přátelská a aktivní. Problém je v tom, že v dnešní době jim ty vhodné podmínky většinou dopřány nejsou. 
Prasata byla odjakživa známa svojí oblibou v "rochnění" v bahně, kterým se chladí, a hrabání. Tato potřeba je tak silná, že ve vepřínech hrabou do betonové podlahy. Těhotná prasnice odchází před porodem dále od stáda do ústraní, kde si staví měkké doupě z listí a trávy, kam se zahrabe a přivede na svět selata. S těmi v doupěti zůstává asi dva týdny než se vrátí zpět ke stádu. Pro selata je důležitou součástí vývoje hra - zápasí spolu, honí se, válejí se spolu po zemi a budují si mezi sebou pevné vztahy. 


Toto všechno je však dnes pro valnou většinu prasat naprosto nepředstavitelné. Ba co víc, pro ně je nepředstavitelné i jen se volně pohybovat, žít ve společenství, pro některé dokonce i do sytosti jíst. Selata jsou dnes běžně velmi časně odstavena od matky a někdy i odvezena na jinou farmu. Bez umrtvení jsou kastrována a jsou jim řezány zuby a ocasy, protože příšerné životní podmínky (dlouhý pobyt v malé ohradě, ve výkalech, bez dostatku kvalitní stravy a bez jakýchkoli mentálních stimulů) se odráží v jejich chování agresí a zraňováním sousedních zvířat. 
Samostatnou kapitolou je pak dlouhá cesta na jatka, kterou prasata absolvují namačkaná v kamionech, což opět vede k agresi. Není jednoduché vyděšená zvířata omráčit speciálními elektrickými kleštěmi, které se musí umístit na správné místo mezi oči a uši, takže jsou často několikrát vystavena bolestivému elektrickému šoku a musí být znovu omračována nebo dokonce vykrvována při vědomí. Více například zde: http://goveg.cz/content.php?action=show-site&id=216&language=1
Jak je možné, že toto týrání zvířat může v dnešní době být tak hromadně provozováno?? Protože někteří lidé si myslí, že je nutné mít každý den k obědu maso a k večeři šunku nebo klobásu... Naštěstí již mnoho lidí pochopilo. Omezují konzumaci masa, zajímají se o to, odkud pocházejí potraviny, které si kupují a jaký měla život zvířata, která jedí. Čím více lidí bude nad tímto přemýšlet, tím dříve se snad dočkáme konce brutálních velkochovů a návratu soucitu.
Žádné komentáře:

Okomentovat