pátek 3. července 2015

Co na chleba

Vypadá to, že všichni, kdo se snaží nahradit nebo omezit mléčné výrobky, ať už z důvodů zdravotních nebo etických (něco málo o chovu krav), řeší stejný problém - co na chleba. Nápad, jak udělat z rostlinných zdrojů chuť nefalšovaného másla, bohužel nemám, ale mám pár tipů, jak nezkrachovat na kupovaných pomazánkách, nepřibrat po chlebu s marmeládou a zpestřit si jídelníček.
Vím, že bych měla drahým čtenářům doporučit chleba a pečivo vlastně vůbec nejíst, není to nijak extra zdravé. Ale přiznejme si - kdo to bez pečiva dává?? Takže pro ty, kdo to nedávají:)
Velmi se mi osvědčilo vařit domácí luštěninové a obilninové pomazánky. Je to levné, zdravé, je toho spousta a většinou to velmi dobře chutná, dokonce i dětem. I když člověk zvyklý na taveňáky si možná chvíli zvyká. Nejjednodušší postup je uvařit (nebo použít z plechovky) fazole, cizrnu nebo třeba slunečnicová semínka a rozmixovat se sušenými rajčaty, červenou řepou (syrovou nebo uvařenou), olivami, pečenou dýní, paprikami nebo tím, co je prostě zrovna v sezóně a po ruce, a dochutit, nejlépe bylinkami, různými natěmi, česnekem, olejem a umeoctem. Taková hmota se dá samozřejmě konzumovat nejen na chlebu, ale i na zelenině, se slanými tyčinkami, jak koho napadne. Originální recept na hummus si vygooglete.
Trochu složitější, ale ne o moc, je typ pomazánky se smaženou cibulkou. Osmažená cibulka se zasype větším množstvím lahůdkového droždí, rozmixuje s uvařenou pohankou a zase dochutí. Nebo špaldou, ječmenem,...ale to už je asi pro většinu lidí "moc zdravé":). Nebo vynechte lahůdkové droždí a smíchejte cibulku s uvařenou červenou čočkou, kari a protlakem. Tyto pomazánky se dají velmi jednoduše rozmixovat i tyčovým mixérem.
A až jim propadnete, můžete si zkusit suroviny na ně objednat bezobalově.


Žádné komentáře:

Okomentovat