středa 23. července 2014

O životě slepic...

...aneb proč už si nikdy nekoupím s čistým svědomím "běžné" vajíčko ani kuřecí řízek. 
Protože 99% slepic chovaných v ČR (zbylé 1% jsou slepice v chovech s výběhem nebo v biochovech) žije, či lépe řečeno živoří v temných halách v klecích, kde jedna slepice má životní prostor o velikosti papíru A4 (rozpětí křídel má ovšem až 1 metr), kde nemůže zvednout hlavu a zraňuje si nohy o drátěnou podlahu. Že to vylučuje jakýkoli společenský život snad ani není nutné psát. Na denním pořádku zde jsou proto stres, poruchy chování, agresivita a kanibalismus.

Člověk vymyslel, že bude ptákům uřezávat nebo upalovat zobáky a drápy (bez umrtvení), aby zabránil vzájemnému zraňování. Proč si myslíme, že takové slepici nevadí otřesné hygienické podmínky a geneticky modifikované krmivo? Proč nám nevadí, že s nimi spojené nemoci jsou léčeny obrovským množstvím léků i preventivně podávaných antibiotik, které samozřejmě přejdou do masa, které sníme?

Genetické manipulace se soustředí u nosnic na neustálé zvyšování produkce vajec, u brojlerů chovaných na maso na růst svaloviny. Kuřata dorůstají do takové velikosti, že neunesou sama sebe. Jejich vnitřní orgány nezvládají obsluhovat veliké tělo, a tak umírají na infarkty a selhávání plic. Mnoho z nich zemře žízní, protože nejsou schopná dojít k vodě. Malí kohoutci, kteří se narodí z poloviny obrovského množství vajec, jsou pro potravinářský průmysl nepotřební, a proto je čeká hned první den života smrt v plynové komoře nebo rozemletím zaživa.

Pokud máte lepší pocit, když kupujete vejce slepic "z chovu na podestýlce", vězte, že takové slepice mají život lepší pouze o tu podestýlku, tedy že nemusí stát na drátěné podlaze.

Po protrpěném životě čeká 10% zvířat ještě pekelná smrt. To když je v zápase o život neusmrtí elektrifikovaná voda, do které jsou ponořena. Pak jsou vykrvována zaživa, 1% z nich je dokonce naživu i ve vroucí vodě, která je má zbavit peří.

http://veganrabbit.com/the-life-and-death-of-a-chicken/

Potřebuje někdo ještě více faktů? Najdete je zde: http://goveg.cz/content.php?action=show-section&id=44&language=1. On ten balíček úhledně zatavený ve fólii, ležící v supermarketu v regálu prostě nevypadá jako kus zvířete, já vím. Ale my musíme začít znovu přemýšlet, odkud se tam (stejně jako vagóny dalších produktů) vzal, jaktože je tak levný a co svými penězi volíme.

Nepodporujte tuto tyranii! Snažte se kupovat vejce i maso z biochovů! Snažte se co nejvíce omezit spotřebu vajec! Při pečení můžete místo nich použít banán nebo lněné semínko (často také prostě nic), při vaření tofu, pivo nebo sójovou mouku. Bez vajec a mléka lze usmažit třeba i palačinky. Pro inspiraci přidávám odkaz na výborný jednoduchý letní koláč bez vajec a mléka: 
Zkuste to, opravdu to není žádná věda...


Žádné komentáře:

Okomentovat